Ane Brun möter Radiokören
Tre konserter i Berwaldhallen, Stockholm, 12-13 april.
Medverkande:
Radiokören
Hans Ek, dirigent
Ane Brun, artist
Veronika Novotná, violin
Ann-Christin Ward, viola
Johanna Sjunnesson, cello
Lars Paulsson, klarinett
Margareta Nilsson, harpa
Ale Möller, instrumentalsolist
Adam Hagstrand, gitarr
André Ferrari, trummor
Ingen vill gå hem. Inte publiken, inte Radiokören, inte Ale Möller och inte Ane Brun själv. Definitivt inte dirigenten och initiativtagaren Hans Ek. Det är särskilt tydligt för oss som sitter på första raden bakom scenen, vilket medgives på Berwaldhallen. Det är som att sitta inne i Radiokören med ett perfekt surround sound.
Efter den tredje och avslutande konserten som Ane Brun ger tillsammans med sina musiker och Radiokörens ensemble på Berwaldhallen i Stockholm vill alla att det ska fortsätta. Ett förtätat musikaliskt rum ingen vill lämna.
Mest möts de i helt modern 1600-talsopera, som såväl Ane Brun som dirigenten velat utforska. På engelska. Av Londonfödde kompositören och lutspelaren John Dowland (1563-1626). Få hade nog anat hur självklart det skulle vara.
Ane Brun är en säregen, dynamisk och tidlös kompositör, arrangör och sångerska i världsklass. Hon är trollbindande. Det är resten av ensemblen också. Ett fruktsamt musikaliskt möte i tid och rum, genre och utryck.
Ett premiärstycke blir det också. Och Ale Möllers omfattande bruk av unika instrument tycks plötsligt helt givet. Skulle nästan kunna vara specialskrivet.
Musikerna skapar ett tidlöst rum, viol, cello, harpa, olika blås, men det är rösterna som gör resan i tiden. Vi får alla åka med. Mycket har inte förändrats sedan 1600-talet. Mycket har det.
Som tur är sänds konserten i P2 14 juni klockan 19:03. Samt finns det en vinyl, en CD och kan streamas.
MEST KOMMENTERAT
SENASTE KOMMENTARERNA
Om Var Grupp 8 en feministisk organisation?
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om Porr handlar om betalda övergrepp
Om Nobels fredspris till kampanj för att avskaffa kärnvapen
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Rödgrönt ointresse för fred och nedrustning borde oroa många
Om Var inte målet att vi skulle jobba mindre?
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
MEST LÄST