Pia Sandvik Wiklund i Delegationen för jämställdhet i högskolan.
Jämställdhetsbonus i högskolan?
2011-01-28 | Katarina Andersson
INRIKES
I förra veckan överlämnades Delegationen för jämställdhet i högskolans slutbetänkande Svart på vitt om jämställdhet i akademin till jämställdhetsminster Nyamko Sabuni.
Jämställdhetsbonus för jämställda högskolor är ett av förslagen.
Delegationen för jämställdhet i högskolan (DJ) har nu avslutat sitt arbete. Sedan uppdragets början 2009 har delegationen fokuserat på att ta fram långsiktiga åtgärder då det redan finns mycket kunskap och beskrivningar av situationen. Den 21 januari överlämnades betänkandet Svart på vitt om jämställdhet i akademin (SOU 2011:1) till Nyamko Sabuni, jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister. Bland annat föreslås en jämställdhetsbonus på 50 miljoner kronor till ”lärosäten där jämställdheten bedömts vara påtagligt god respektive ha påtagligt förbättrats”. Vidare vill man ge finansiärer som Forskningsråden och Vinnova i uppdrag att se över processen när det gäller fördelning av medel för de så kallade excellenssatsningarna.
Förslagen rör både sådant som kräver politiskt styrning och strategier i det lokala arbetet.
– Vi har velat ha en kombination både av piska och morot i form av regelverk och incitament, säger delegationens (f d) ordförande Pia Sandvik Wiklund. De som jobbar med att förbättra jämställdheten ska uppmärksammas, och framför allt ska försök till djupgående, strukturella förändringar premieras. Om bara politikerna har viljan finns det mycket man kan göra för i sammanhanget lite pengar.
Betänkandet går nu ut på remiss.
annons:
MEST KOMMENTERAT
SENASTE KOMMENTARERNA
Om Var Grupp 8 en feministisk organisation?
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om Porr handlar om betalda övergrepp
Om Nobels fredspris till kampanj för att avskaffa kärnvapen
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Rödgrönt ointresse för fred och nedrustning borde oroa många
Om Var inte målet att vi skulle jobba mindre?
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
MEST LÄST