Lena Nemes "AIR"
Lena Nemes
Air
Vernissage fredag 16 december 2016 kl 17–22
20 uruppförs det ektroakustiska ljudverket A.I.R.
(artistic investigation of realety)
20.30 resident dj xangoson
Öppet fredag–söndag kl 13–16, t.om. söndag 15 januari 2017.
Lena Nemes visar 6 stycken skiljetecken i akvarell på papper och 2 stycken broderade på tyg. Färg applicerad med fin pensel, fläckvis, stygn sida vid sida, som utgör bilder av tecken. Inga bokstäver, men skrivtecken som vanligtvis används för att skilja ord ifrån varandra och skapa läsbara meningar. Skiljetecknen anger riktning och rytm. Som alla skrivtecken går de att härleda från stiliserade bilder. Bilder som erbjöd fler tolkningar än det skrivna språkets definierande begränsning.
I Lena Nemes utställning på Candyland, befrias de från orden och återfår bildens mångtydighet. Färger, former, frekvenser av ljus, är språk som talar till oss, utan att vi nödvändigtvis vet om vi förstår. Lena Nemes visar även två skulpturer i olika träslag, metall och textilt material. Dessa har i sin blomform en matematisk poesi gemensam med målningarna och broderierna. Om bilderna av blommor förklarar sej själva, så behövs inga ord för att läsa kronbladen. Välkomna att se efter själva!
Lena Nemes konstnärskap är mångfasetterat, med utbildning inom bl.a. olika konsthantverk och en fil.kand (BA) i film och video på Surrey Institute of Art and Design i Storbritannien. Hon har arbetat som designer, modist, kostymör, scenograf, curator bland mycket annat.
När: 16 december 2016 16:00 - 16 december 2016 21:00
Var: Candyland, Gotlandsgatan 76 / Stockholm
Arrangör: Candyland
MEST KOMMENTERAT
SENASTE KOMMENTARERNA
Om Var Grupp 8 en feministisk organisation?
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om Porr handlar om betalda övergrepp
Om Nobels fredspris till kampanj för att avskaffa kärnvapen
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Rödgrönt ointresse för fred och nedrustning borde oroa många
Om Var inte målet att vi skulle jobba mindre?
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
MEST LÄST