Föreläsning: Kvinnans frigörelse och rösträtt
Boken "Kvinnors rösträtt" berättar om kvinnors kamp för frigörelse och rösträtt, genom nedslag i historien. Två av författarna bakom boken – Jürgen Lindemann och Birgitta Eriksson – föreläser och berättar om människorna som har kämpat och färgat världen vi lever i idag.
Med händelser som tog sin början redan under senare delen av 1600-talet och hela vägen fram till nutid visar författarna viktiga händelser som påverkat kvinnans ställning i samhället.
Föreläsningen ger insikt i hur människor har kämpat för att förändra de strukturer som undanhåller kvinnorna sin lika rätt i samhället och historien.
Datum: Tisdag 26 november 2019 Tid: 13.00-15.00 Plats: Folkets Hus i Hyllie Kostnad: Gratis! Öppet för alla!
♥︎ ABF Malmö är ett studieförbund i Malmö, Lomma och Burlöv. ♥︎ Hos oss är du varje dag välkommen på kurser, föreläsningar och aktiviteter inom föreningslivet. ♥︎ Läs mer om oss: www.malmo.abf.se
När: 26 november 2019 13:00 - 26 november 2019 15:00
Var: Hyllie Folkets Hus Hyacintgatan 2 / Malmö
Arrangör: ABF Malmö
MEST KOMMENTERAT
Ibland funderar jag på om inte Sverige har för många rum där vilka åsikter som helst basuneras ut is ...
Den högtid då mäns våld mot kvinnor eskalerar närmar sig och inför internationella dagen för att sto ...
Långvariga applåder, och ibland även tårar, kantade inläggen när FN:s 100-årsjubilerande arbetsorgan ...
På onsdagen samlade kulturminister Anna Lind företrädare för #metoo-upprop inom kulturområdet, för a ...
SENASTE KOMMENTARERNA
Om Lastesis flashmob på svenska
Om Vi har för många åsiktsmaskiner med tunnelseende
Om Historiskt när ILO antog #metoo-konvention
Om Midnatt råder, tyst det är i husen – eller?
Om Något håller på att hända på Stockholms konstscen
Om Demokrati borde vara ett verb
Om In i väggar – inte i dörrar
Om Om tilliten trasas sönder
Om #bbkrisen: Brandfackla med oskyldiga syndabockar
Om Den scharlakansröda sången
MEST LÄST
Under måndagen avslutades förtalsrättegången mot Cissi Wallin. Åklagaren yrkade på villkorlig dom me ...
Endast 8 procent av sexualbrottsutredningarna i Chile leder till fällande dom. Det är en av referens ...
Endast fem procent av männen säger att #metoo fått dem att rannsaka sitt eget beteende. Journalisten ...
”Oförmögen att göra annat än att skita och tjuta, gapar och grinar både bebisar och män som Virtanen ...
Ibland funderar jag på om inte Sverige har för många rum där vilka åsikter som helst basuneras ut is ...
Ett inlägg i sociala medier av inrikesminister Mikael Damberg har väckt starka reaktioner. Inlägget, ...
Vården behöver mer resurser, konstaterar Nooshi Dadgostar (V) som menar att den avreglerade välfärde ...
Susanna Alakoskis mormor Hilda arbetade femtio år på Vasa bomullsfabrik utan att någonsin prata om s ...
Stockholms tingsrätt dömer Cissi Wallin för grovt förtal av Fredrik Virtanen i samband med #metoo oc ...
På eftermiddagen den 28 november greps en fotograf på flygplatsen i Teheran och fördes till Evin-fän ...