Feministiskt initiativs nya styrelse.
Bild: Aleksa Lundberg
#fikon15: Ny styrelse och partiledare valda
2015-02-15 | Aleksa Lundberg
INRIKES
På Fi-kongressens sista dag i Örebro kom resultatet från gårdagens slutna omröstning av ny styrelse. Valberedningens förslag gick igenom med Gudrun Schyman och Sissela Nordling Blanco som partiledare. Den nya styrelsen möttes av stående ovationer och jubel.
FAKTA/FI:S NYA STYRELSE
Gudrun Schyman, partiledare
Sissela Nordling Blanco, partiledare
Gita Nabavi, ordförande
Maria Svensson, vice ordförande
Marielle Alvdal, sekreterare
Linnéa Bruno, politik
Victoria Kawesa, politik
Rasmus Åkesson, ekonomi
Ingrid Mårtensson, ekonomi
Johanna Ivarsson, organisation
Armina Etimiman, organisation
Zakia Khan, organisation
Lotten Sunna, kommunikation
Omid Massali, kommunikation
Sujata Maimi, kommunikation
När kongressdeltagarna under gårdagen skulle gå till beslut om ny styrelse begärdes sluten omröstning. I förmiddags presenterades resultatet som visade att av de 388 giltiga röster som inkommit så var hela 80 procent för valberedningens förslag.
Den nya styrelsen äntrade scenen till stående ovationer och kongressledamöternas jubel.
Tidigare under kongressen har det beslutats att talespersonerna numera ska kallas partiledare, vilket nu Gudrun Schyman och Sissela Nordling Blanco är utsedda till. Gita Navabi är ny ordförande och samlade direkt till ett första möte som kommer hållas under lunchen.
I sin helhet inkom 396 röster, varav åtta var ogiltiga.
(Fotnot/sluten omröstning: Om någon eller några av kongressledamötena vill rösta på en kandidat som inte är nominerad av valberedningen kan en kräva sluten omröstning. Då ges möjlighet att via en förtryckt valsedel kryssa i en egen sammansättning av personer som en vill ska ingå i styrelsen. Dessa behöver dock vara anmälda och registrerade i förväg. Utöver valberedningens förslag fanns ytterligare 18 kandidater att välja bland.)
annons:
MEST KOMMENTERAT
SENASTE KOMMENTARERNA
Om Var Grupp 8 en feministisk organisation?
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om #bildskolan 21: Att äta Den Andre
Om Porr handlar om betalda övergrepp
Om Nobels fredspris till kampanj för att avskaffa kärnvapen
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Rödgrönt ointresse för fred och nedrustning borde oroa många
Om Var inte målet att vi skulle jobba mindre?
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
Om Feministiskt perspektiv öppnar arkivet och startar på nytt!
MEST LÄST